המזרח התיכון לאן?

"חדשות מחלקה ראשונה", http://bit.ly/2w98JHF, August 27, 2017

 English edition      http://bit.ly/2vewFWi

לאן מועדות פני המזרח התיכון לאחר התפוררות עיראק, סוריה, לוב, תימן וסודן; קריסת משטרים ערביים; כ-400,000 הרוגים וכ-6 מיליון פליטים במלחמות בין-ערביות; התפשטות שיא של הטרור הסוני; עוצמה גיאו-אסטרטגית חסרת-תקדים של האייתולות; התקרבות מאכלת הטרור הסוני והשיעי לצוואר סעודיה וכל משטר ערבי פרו-אמריקאי; ודיכוי מחריף של זכויות האדם במדינות ערב?

הצונאמי הערבי הקטלני שפרץ בשלהי 2010 – ומוגדר במערב כ"אביב ערבי" – מוסיף שמן למדורת חוסר-הוודאות של משטרי הרודנות הערביים, הבלתי-יציבים והזמניים, המאופיינים על ידי מדיניות, יחסים והסכמים בלתי-יציבים וזמניים, המייצגים מיעוט אתני וחונטה צבאית, ושולטים על חברות מפוצלות, שבטיות וחמולתיות שאינן מדינות-לאום. הצונאמי הערבי מהווה איום ברור ומיידי על כל משטר ערבי.

ארה"ב אמנם מכה קשות בדאע"ש, אך הימנעות מקיצוץ מקביל של כנפי האייתולות הופכת את הפגיעה בדאע"ש לזרז של התבססות האייתולות בסוריה, קידום השפעתם בלבנון, והשתרשות שליטתם מהמפרץ הפרסי עד הים התיכון.

ב-2003 שחררה ארה"ב את עיראק מרודנות אכזרית של צדאם חוסיין, אך הרחיקה את המיעוט הסוני מעמדות השלטון שהופקדו בידי הרוב השיעי, וכך דחפה את הסונים לזרועות הטרור הסוני, סללה את הדרך להשתלטות האייתולות על עיראק, ומעמידה כל משטר ערבי פרו-אמריקאי בפני סכנה קיומית. 

ב-2011 הפילה חזית-מערבית בראשות ארה"ב את משטר קדאפי, למרות שהרודן הלובי נלחם בטרור האסלאמי והעביר ב-2003 את תשתיתו הגרעינית לארה"ב. כך תרמה ארה"ב להתפוררות לוב, והפכה את שטחה העצום – פי 3 ו-5 מצרפת וגרמניה – לבמה מרכזית של הטרור האסלאמי באירופה ואפריקה.

ב-2015 הביא הסכם הגרעין של ארה"ב עם האייתולות לרוח-גבית עזה לקידום המאמץ המגלומני של האייתולות להשתלטות על המפרץ הפרסי, המזרח התיכון והעולם המוסלמי, ותרם לזעזועים וולקנים במזרח התיכון.

ואכן, הלבה רותחת מתחת לקרקע של המשטר ההאשמי בירדן המתמודד עם רוב פלשתיני של 60%; פרישה רחבה של "האחים המוסלמים" בעלי הרקע החתרני והטרוריסטי; חדירת ארגוני טרור סוני; פיצול שורשי בין ההאשמים שהיגרו מחצי האי ערב לבין הבדווים המקומיים; 1.5 מיליון הפליטים הסורים בצפון ירדן; והאיום הגובר של האייתולות המתייצבים על גבול ירדן עם עיראק וסוריה.

התפרצות וולקנית בירדן עלולה לגרום להפלת משטרים פרו-אמריקאים בסעודיה, בחריין, כווית, איחוד האמירויות ועומאן – המאויימות על ידי האייתולות וטרור סוני – וגם את המשטר הצבאי של הגנרל סיסי במצרים, נלחם בטרור "האחים המוסלמים".

המזרח התיכון לאן?
לדברי הפרשן האיראני-הגולה הוותיק, אמיר טאהרי: "'המודרניזציה מתפשטת.... ראיתי מזרח תיכון 'מודרני' בדמות אדמה חרוכה.... מקהלה של תותחים, טנקים, נגמ"שים, גדרות תיל, שדות מוקשים, אמהות אבלות, תינוקות ערומים, נפגעי לוחמה כימית, והפצצות אוויריות קטלניות יותר בעיראק וסוריה מאשר במלחמת העולם השנייה...."

הכרת המזרח התיכון המודרני היא תנאי בל-יעבור למדיניות מציאותית ולא פשטנית, להבנת חיוניות כוח-הרתעה ולהימנע מפייסנות, להפנמת
משקלו המשני של העניין הפלשתיני במכלול המזרח תיכוני, ולהערכת תרומתה הייחודית של ישראל לאינטרס האמריקאי.